post-title Ανασκόπηση 10ης αγωνιστικής http://socceristas.gr/wp-content/uploads/fanela_xorigos_2.png 27 February 2016 yes no Kατηγορίες: Socceristas, Sport & Fashion, Ανακοινώσεις, Ανασκόπηση, ομάδες, Ποδόσφαιρο, Τουρνουά, Χορηγός

Ανασκόπηση 10ης αγωνιστικής

Πιτροφός – Κηφήνες = 6 – 1
Η 10η αγωνιστική άνοιξε με έναν αγώνα όπου ο Πιτροφός ήθελε να ΄΄σκαρφαλώσει΄΄ στην κορυφή και οι Κηφήνες να πάρουν ότι καλύτερο μπορούσαν από αυτό το ματς. Οι Κηφήνες τους κοντράρισαν στο 1ο ημίχρονο αλλά ο Πιτροφός στο 2ο ημίχρονο πάτησε γκάζι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα των Κηφήνων και γρήγορα τελείωσε το ματς με σοβαρότητα και την εμπειρία που χαρακτηρίζει τους παίχτες του.
Σκόρερ Πιτροφού = Μπασιμακόπουλος Β(3), Γλυνός Μ(2), Rasi George,
Σκόρερ Κηφήνων = Χατζηθεοδώρου Κυρ,

Υδρούσα – Tomori = 5 – 3
Ένα ντέρμπι αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων που σε κάθε αγωνιστική ξεδιπλώνουν στο γήπεδο. Η Υδρούσα μάλλον έκανε το καλύτερο της παιχνίδι μέχρι αυτήν την αγωνιστική στο τουρνουά. Ήταν μυαλωμένη σε όλη την διάρκεια του ματς, με άρτια σύνδεση στις 2 γραμμές της και με ατελείωτο και ασφυκτικό πρέσινγκ στην αντίπαλη ομάδα. Ομάδα που δημιουργούσε και τελείωνε τις φάσεις που τις παρουσιάζονταν. Με καλό ροτέισιον στον πάγκο που της εξασφάλιζε και αρκετές ανάσες για τον απαιτητικό τρόπο που της αρέσει να παίζει. Οι Τομόρι από την άλλη αν και πιο τεχνική ομάδα, δημιούργησαν και αυτοί με την σειρά τους ευκαιρίες που έμειναν όμως ανεκμετάλλευτες. Ακολούθησαν τον ρυθμό της Υδρούσας, συνδυάστηκαν αρκετές φορές σωστά αλλά στο τελικό σουτ δεν βρήκαν στόχο. Επειδή είναι φύση επιθετική ομάδα πλήρωσαν την ΄΄κακή΄΄ άμυνα τους και δέχτηκαν εν τέλει 5 γκολ, αριθμός υψηλός για ένα ντέρμπι όπως αυτό. Δίκαια όμως και οι δυο ομάδες είναι μέσα στα φαβορί για το πρωτάθλημα. Ένα εξαιρετικό ματς το οποίο να τονίσουμε ότι έγινε μέσα σε φίλαθλο πνεύμα και από τις δύο πλευρές.
Σκόρερ Υδρούσας = Βλάμης Θ(3), Λάβδας Ν, Γκέστι Μ,
Σκόρερ Τομόρι = Adi(2), Fredi,

ΣΜΥΛ – ΑΚΙΝΗΤΟΙ = 1 – 1
Υποτίθεται ότι θα ήταν ένα εύκολο απόγευμα για τους ΣΜΥΛ. Κι όμως…..οι Ακίνητοι αρκετά ανεβασμένοι μετά την διακοπή του 1ου γύρου, με πολύ τρέξιμο στις γραμμές τους, με συνέπεια στην σωστή διαχείριση των αλλαγών που είχαν για πρώτη φορά στο τουρνουά, έδειξαν να διεκδικούν κάτι παραπάνω από το ματς. Προηγήθηκαν, έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες να διευρύνουν και να εξασφαλίσουν την νίκη, και στο τέλος δέχτηκαν ένα γκολ όπου έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Από την άλλη οι ΣΜΥΛ σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ίσως το πιο κακό ματς εως σήμερα στο τουρνουά και μάλλον θα θέλουν να το αφήσουν γρήγορα πίσω τους. Χωρίς σχέδιο στον αγώνα, πολύ νευρικοί και χωρίς συγκροτημένη σκέψη σε καμιά από τις δύο γραμμές. Το μόνο στοιχείο που θύμιζε ΣΜΥΛ από τις προηγούμενες αγωνιστικές είναι το φιλότιμο αυτής της ομάδας και το σθένος της ότι ακόμα και στην πιο άσχημη μέρα θα το παλέψουν και για αυτό ΄΄’εσωσαν΄΄ τον πόντο. Είχαν βέβαια και απουσίες, έμειναν και για ένα 5λεπτο με 4 παίχτες λόγω αποβολής του τ/φ, οπότε το ότι πήραν το Χ είναι το μόνο που κρατάνε από αυτό το παιχνίδι.
Σκόρερ ΣΜΥΛ = Αστράς Β,
Σκόρερ Ακίνητων = Κατενίδης Κ,

ΚΟΥΠΑΔΟΡΟΙ – ΑΠΑΙΧΤΟΙ = 1 – 3
Το συγκεκριμένο ματς διεκόπη δυστυχώς στα μισά του 2ου ημιχρόνου. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι Άπαιχτοι ενισχυμένοι από την μεταγραφική περίοδο εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι. Με τακτική στο παιχνίδι τους, επιτέλους αμύνθηκαν σωστά και αυτό τους έδωσε το δικαίωμα να βγαίνουν σωστά στην επίθεση. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ σχεδόν με την έναρξη του παιχνιδιού δεν πτοήθηκαν και γύρισαν το ματς. Πλέον θέτουν σοβαρή υποψηφιότητα να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από την 8η τιμητική θέση. Θα αποτελέσει ΄΄κακό΄΄ μπελά για όποιον τους υποτιμήσει. Οι Κουπαδόροι για μια ακόμη φορά παρατάχθηκαν με σοβαρές ελλείψεις. Μπήκαν δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν αλλά γρήγορα κουράστηκαν και έμειναν από δυνάμεις και ΄΄φρέσκο΄΄ μυαλό.
Από εκεί και πέρα στα μισά του 2ου ημιχρόνου, δυστυχώς το ματς διεκόπη με υπαιτιότητα των Κουπαδόρων. Το τι έγινε μετά δεν είναι θέμα ανάλυσης και δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο από εδώ. Το σίγουρο είναι πως ότι έγινε δεν τιμά κανέναν, ευχή και πεποίθηση όλων μας είναι να μην επαναληφθούν τέτοιες κακές στιγμές. Προτροπή του socceristas είναι όλοι να ευχαριστιόμαστε το άθλημα που αγαπάμε, να μην υπερβαίνουμε κάποια όρια συμπεριφοράς και στο τέλος όλοι να θυμόμαστε πως είμαστε ΦΙΛΟΙ. Είναι απλά ένα παιχνίδι, ας μην το ξεχνάμε αυτό……!!!
Σκόρερ Κουπαδόρων = Πιπεριας Δ,
Σκόρερ Άπαιχτων = Γονιάδης Γ(2), Μαδούρης Ανδ,

Σχολιάστε

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Γίνε socceristas fan!

Κάνε like για να ενημερώνεσαι σχετικά με το 5Χ5, τα Τουρνουά Socceristas, άλλα ποδοσφαιρικά θέματα και στήριξε μας!