post-title Ανασκόπηση 16ης αγωνιστικής http://socceristas.gr/wp-content/uploads/numbers.jpg 9 April 2016 yes no Kατηγορίες: Socceristas, Sport & Fashion, Ανακοινώσεις, Ανασκόπηση, ομάδες, Ποδόσφαιρο, Τουρνουά, Χορηγός

Ανασκόπηση 16ης αγωνιστικής

Την 16η αγωνιστική ξεκαθάρισαν κάποιες θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα όπου εκτός απροόπτου κάποιες ομάδες καπάρωσαν τις θέσεις στα play off. Στις δύο αγωνιστικές που απομένουν το ενδιαφέρον κυρίως εστιάζεται στις θέσεις 2-4 όπου θα γίνει κυριολεκτικά ΄΄μάχη΄΄. Ας δούμε όμως τι έγινε την 16η αγωνιστική.

ΚΗΦΗΝΕΣ – ΑΚΙΝΗΤΟΙ = 3 – 2
Το πρώτο ματς της 16ης αγωνιστικής μέρας επεφύλαξε  ντέρμπι. Οι Κηφήνες το πήραν  λίγο ΄χαλαρά΄, κάτι οι απουσίες παιχτών, κάτι οι μικροτραυματισμοί που έχουν λίγο έλλειψε να τους στοιχίσει το 3ποντο που ίσως να τους έβαζε σε μπελάδες. Τελικά κέρδισαν παρ΄όλη την αντεπίθεση που εξαπέλυσαν οι Ακίνητοι στα τελευταία λεπτά. Ίσως αν είχαν λίγο χρόνο παραπάνω να έκαναν την έκπληξη. Όπως και να έχει έγινε ένα ωραίο ματς που το ευχαριστήθηκαν εκατέρωθεν οι ομάδες.
Σκόρερ Κηφήνων = Χ΄θεοδώρου Κ(2), Γαρύφαλλος Γ,
Σκόρερ Ακίνητων = Πιττακίδης Γ, Στρατής Αντ,

ΠΙΤΡΟΦΟΣ – SWELL = 5 – 4
Το σούπερ ντέρμπι της αγωνιστικής. Και οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα, καλές ποδοσφαιρικές ενέργειες και εν τέλει ένα παιχνίδι που και οι δύο απέδειξαν πως συγκαταλέγονται στα φαβορί και θα τα ξαναπουν στα play off. Ο Πιτροφός μπήκε φουριόζος και πριν το καταλάβει το Swell προηγούνταν στο πρώτο τέταρτο με 4-0. Με πολύ σωστό ποδόσφαιρο και τρέξιμο σε όλες τις γραμμές δεν άφησε περιθώρια στο Swell να αντιδράσει. Προς το τέλος του ημιχρόνου το ματς ισορρόπησε λίγο και μείωσε το Swell. Στο 2ο ημίχρονο ο Πιτροφός έκανε πιο πολύ διαχείριση του χρόνου και του σκορ. Έδωσε χώρο και περίμενε να χτυπήσει στο ανοιχτό γήπεδο. Το Swell πήρε μέτρα και πίεσε να μειώσει στο σκορ. Όντως το πέτυχε κάνοντας το 4-2 όμως ο Πιτροφός είχε απάντηση και έκανε σχετικά γρήγορα το 5-2. Το τελευταίο 5λεπτο έκρυβε σασπένς όπου με πέναλτυ και ένα γκολ έφτασε σε απόσταση αναπνοής ο πρωτοπόρος αλλά τελικά αυτό δεν έφτασε. Να σημειώσουμε το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων και το ευ αγωνίζεσθε που επέδειξαν οι παίχτες  σε ένα δυο δύσκολες φάσεις όπου βοήθησαν τον διαιτητή.

ΥΔΡΟΥΣΑ – ΑΠΑΙΧΤΟΙ = 6 – 3
Η Υδρούσα επιτέλους θυμήθηκε τον καλό της εαυτό. Μετά από καιρό έπαιξε ήρεμα και με ροή στο παιχνίδι της. Δεν αγχώθηκε όταν προς στιγμή ισοφαρίστηκε και απέδωσε  καλό ποδόσφαιρο στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα. Οι Άπαιχτοι με πολλές ελλείψεις στο ρόστερ τους στάθηκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσαν, προσπάθησαν με πολλές καλές ενέργειες να απειλήσουν. Το γνωστό πρόβλημα στην άμυνα τους όμως πάλι εμφανίστηκε και σε κάποιες στιγμές ΄πούλησαν΄ την μπάλα και τους στοίχισαν  σε γκολ. Παρ όλα ταύτα την 8η θέση δεν την χάνουν και αν είναι πλήρης στα play off θα δυσκολέψουν τον πρωτοπόρο. Η Υδρούσα θα παλέψει με Πιτροφο και Τομόρι για την καλύτερη θέση που μπορεί να πάρει στον βαθμολογικό πίνακα και μετά θα κάνει ταμείο.

ΚΟΥΠΑΔΟΡΟΙ – TOMORI = 5 – 1
Αναμφίβολα οι Κουπαδόροι είναι η ομάδα του 2ου γύρου. Έχουν ενισχυθεί, έχουν πατήσει γκάζι και δηλώνουν παρών στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Ένα ντέρμπι το έκανε να φαίνεται σαν εύκολο ματσάκι. Λίγο προβληματίστηκε στο 1ο ημίχρονο αλλά το ΄καθάρισε΄ σχετικά εύκολα. Οι Τομόρι από την  άλλη δείχνουν να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα από την στιγμή που τους λείπει ο 1ος σκόρερ της ομάδας τους. Είναι καλή ομάδα, είναι τεχνική ομάδα, αλλά τους λείπει πλέον το εύκολο γκολ και δέχονται εύκολα γκολ. Αν θέλουν να συνεχίσουν να διεκδικούν το τρόπαιο πρέπει να βρουν λύσεις στα δύο αυτά προβλήματα. Οι Κουπαδόροι με άμυνα για σεμινάριο, από τον σταθερό  τ/φ Παπαδόπουλο Θοδ, με κορυφαίο αμυντικό τον Μανδαράκα Μιχ, και από την μέση και μπροστά με την ενίσχυση του έμπειρου Ζαννάκη Βαγγ, έχουν αλλάξει δομή σαν ομάδα, παίζουν πολύ τακτικά και πλέον θέτουν υποψηφιότητα για την κατάκτηση του τρόπαιου.

Σχολιάστε

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Γίνε socceristas fan!

Κάνε like για να ενημερώνεσαι σχετικά με το 5Χ5, τα Τουρνουά Socceristas, άλλα ποδοσφαιρικά θέματα και στήριξε μας!